در این نوشتار به وضعیت قیمت متر مربع واحد مسکونی و رشد سالانه آن در استان‌های مختلف کشور می‌اندازیم.

بنابر داده‌های منتشر شده از سوی سامانه اطلاعات املاک ایران (سابا)، به طور کلی میانگین قیمت متر مربع واحد مسکونی در کشور در سال ۹۸ نسبت به شش ماهه دوم سال ۹۷ رشدی ۲۶.۶ درصدی داشته است. این در حالی است که تعداد معاملات انجام شده در کل کشور در اردیبهشت ماه سال ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۳.۵ درصد کاهش یافته است. به این معناست که علی‌رغم افزایش قیمت، بازار معاملات در کشور دچار رکود است.

نرخ رشد سالانه قیمت مترمربع واحد مسکونی در کشور

بررسی میانه قیمت مسکن در سطح استان‌های کشور نشان می‌دهد استان تهران در سال ۹۸ با افزایش ۳۲.۴ درصدی نسبت به شش ماهه دوم سال ۹۷ به رکورد متری نزدیک ۱۰ میلون تومان رسیده است و از این حیث گران‌ترین استان در کشور است و بعد از آن به ترتیب استان فارس، قم و خراسان رضوی بیشترین قیمت را در کشور دارند.

اما بیشترین میزان رشد قیمت در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ را استان گلستان با رشدی ۴۵ درصدی تجربه کرده است و پس از آن استان‌های البرز، قم، کرمانشاه و خراسان شمالی به ترتیب بیشتر میزان رشد را داشته‌اند.

میانه قیمت مترمربع واحد مسکونی و درصد رشد آن در سال ۹۸ نسبت به شش ماه دوم سال ۹۷ در استان‌های مختلف کشور

نگاهی به رشد قیمت در استان‌های کشور نشان می‌دهد روند رشد قیمت در استان‌های تهران، خراسان‌رضوی، فارس و قم نسبت به دوره قبل کاهش داشته است. به عبارت دیگر میزان رشد قیمت در سال ۹۸ نسبت به شش ماه دوم سال ۹۷ کمتر از رشد قیمت در شش ماه دوم سال ۹۷ نسبت به شش ماهه نخست سال ۹۷ است. بنابراین میزان رشد قیمت در این استان‌ها کاهش یافته است، به عنوان مثال در استان تهران شاهد کاهش ۱۰ درصدی رشد قیمت هستیم. این درحالی است که در بقیه استان‌های کشور، رشد قیمت افزایش یافته است.

درصد رشد قیمت مترمربع واحد مسکونی در سال ۹۷ و ۹۸ در هر استان

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *