آیا معاملات خرید مسکن با مساحت‌های مختلف در طول زمان از الگوی خاصی پیروی می‌کنند؟

بررسی داده‌های منتشر شده از سوی سامانه اطلاعات املاک ایران (سابا) در مورد معاملات خرید و فروش مسکن در شهر تهران نشان می­‌دهد حجم معاملات انجام شده بر اساس متراژ واحد مسکونی در دوره­‌های زمانی مختلف از الگوی خاصی پیروی می­‌کند. این الگو با سطح قیمت‌­ها و نوسانات قیمت مسکن مرتبط است.

بررسی این داده‌­ها نشان می‌­دهد افزایش سطح قیمت مسکن و عدم ثبات قیمتی، با تغییر الگوی تقاضا نسبت به مساحت‌های مختلف همراه است. به طول کلی در شهر تهران در دوره‌های افزایش شدید قیمت، تقاضا برای خرید واحد­های مسکونی با مساحت‌های کوچک‌تر رشد چشمگیری پیدا می­‌کند. درحالی­ که در دورانی که قیمت مسکن دارای ثبات نسبی است و تغییرات شدید و ناگهانی را تجربه نمی­‌کند، تقاضا برای واحدهای مسکونی بزرگ‌­تر افزایش می‌یابد.

این الگو را علاوه بر شهر تهران در سطح مناطق شهر نیز می‌توان مشاهده کرد. با توجه به داده‌های منتشر شده از سوی وزارت مسکن میانه قیمت متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در سال­‌های اخیر دو دوره رشد ناگهانی را تجربه کرده است. یکی در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال ۱۳۹۱ و دیگری در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶. بررسی‌­ها نشان می‌دهد در این مقاطع زمانی تقاضا برای واحدهای مسکونی کوچک‌تر افزایش یافته است. در حالی در سال­‌های میانی یعنی سال‌­های ۹۳ تا ۹۶، معاملات واحدهای مسکونی کوچک کاهش و واحدهای با مساحت‌های بزرگ‌­تر افزایش یافته است. از این روی می‌­توان گفت در دورانی که قیمت مسکن شاهد رشد چشمگیری است تقاضا به سمت واحدهای مسکونی با مساحت کمتر می­‌رود.

ویدیوی زیر میزان رشد تقاضا برای واحدهای مسکونی با متراژهای مختلف را در طول زمان در مناطق مختلف شهر تهران نشان می‌دهد. می‌توان دید در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۷ رشد تقاضا برای واحدهای مسکونی کوچک‌تر مثبت است که این به معنی افزایش تقاضا است.

میزان رشد درصد معاملات واحد های مسکونی بر حسب مساحت متر مربع در سال‌های مختلف در هر منطقه شهری تهران

این پدیده از این جهت دارای اهمیت است که این افزایش تقاضا برای واحدهای مسکونی کوچک­‌تر، به سطح قیمت واحد مسکونی وابستگی چندانی ندارد و متأثر از تغییرات شدید و عدم ثبات قیمتی است. چرا که اگر تنها متأثر از سطح قیمت­‌ها می‌­بود در سال ۹۲ بعد از افزایش سطح قیمت­‌ها و به دنبال آن افزایش تقاضا برای واحد­های مسکونی کوچک­‌تر، این تقاضا همچنان در سال‌های بعد نیز می­‌بایست ادامه می‌یافت. در حالی که در سال‌های ۹۴ تا ۹۶ که قیمت‌­ها دارای ثبات نسبی است از تقاضا برای واحدهای مسکونی کوچک‌تر کاسته می‌­شود و تقاضا برای واحد­های مسکونی بزرگ­‌تر افزایش می‌یابد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *