وضعیت بازار کشوری معاملات مسکن

در این نوشتار به وضعیت قیمت متر مربع واحد مسکونی و رشد سالانه آن در استان‌های مختلف کشور می‌اندازیم.

بنابر داده‌های منتشر شده از سوی سامانه اطلاعات املاک ایران (سابا)، به طور کلی میانگین قیمت متر مربع واحد مسکونی در کشور در سال ۹۸ نسبت به شش ماهه دوم سال ۹۷ رشدی ۲۶.۶ درصدی داشته است. این در حالی است که تعداد معاملات انجام شده در کل کشور در اردیبهشت ماه سال ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۳.۵ درصد کاهش یافته است. به این معناست که علی‌رغم افزایش قیمت، بازار معاملات در کشور دچار رکود است.

ادامه مطلب “وضعیت بازار کشوری معاملات مسکن”

اهمیت غرب تهران برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

اگرچه اخبار بازار مسکن در ماه‌های اخیر بیشتر تحت تاثیر قیمت‌های نجومی در برخی آگهی‌های منتشر شدۀ عمدتاً واقع در شمال شهر تهران بوده، به نظر می‌رسد مهم‌ترین فرصت‌های سرمایه گذاری در بازار مسکن با در نظر گرفتن هر دو عامل نقد شوندگی و رشد قیمت در غرب تهران محقق خواهد شد.

ادامه مطلب “اهمیت غرب تهران برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن”

سهم اجاره‌ ماهیانه و رهن در معاملات مسکن تهران (قسمت دوم)

این نوشتار در ادامه نوشتار سهم اجاره‌ ماهیانه و رهن در معاملات مسکن تهران (قسمت اول) به بررسی سهم اجاره ماهیانه و رهن از اجاره کل ملک مسکونی می‌پردازد.

به طور کلی چقدر از اجاره‌بهای کل یک خانه مسکونی به صورت ماهیانه و چقدر از آن به صورت رهن پرداخت می‌شود؟ آیا نسبت اجاره ماهیانه که به طور مستمر هر ماه پرداخت می‌شود به اجاره‌بهای کل، در سال‌های اخیر تغییراتی داشته است؟ این نسبت در مناطق مختلف تهران چگونه است؟ آیا همبستگی‌ای یبن اجاره ماهیانه و اجاره کل وجود دارد؟ در این نوشتار سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

ادامه مطلب “سهم اجاره‌ ماهیانه و رهن در معاملات مسکن تهران (قسمت دوم)”

سهم اجاره‌ ماهیانه و رهن در معاملات مسکن تهران (قسمت اول)

معاملات اجاره مسکن در شهر تهران از نظر نسبت اجاره و رهن به قیمت کل (مجموع اجاره و رهن) چگونه اند؟ آیا الگوی خاصی در این زمینه وجود دارد؟ سهم اجاره ماهیانه و رهن در مناطق مختلف تهران چگونه است و در سال‌های اخیر چه تغییراتی داشته است؟
در این مقاله و مقاله بعدی (سهم اجاره‌ ماهیانه و رهن در معاملات مسکن تهران قسمت دوم) به این موضوع می‌پردازیم و با استفاده از داده‌های منتشر شده از سوی سامانه اطلاعات املاک ایران (سابا)، شرایط بازار اجاره مسکن را از نظر نسبت اجاره‌بها و میزان رهن به قیمت کل اجاره در طول سال‌های اخیر بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب “سهم اجاره‌ ماهیانه و رهن در معاملات مسکن تهران (قسمت اول)”

گرایش به خرید خانه‌های کوچک‌تر در دوره‌های افزایش قیمت

آیا معاملات خرید مسکن با مساحت‌های مختلف در طول زمان از الگوی خاصی پیروی می‌کنند؟

بررسی داده‌های منتشر شده از سوی سامانه اطلاعات املاک ایران (سابا) در مورد معاملات خرید و فروش مسکن در شهر تهران نشان می­‌دهد حجم معاملات انجام شده بر اساس متراژ واحد مسکونی در دوره­‌های زمانی مختلف از الگوی خاصی پیروی می­‌کند. این الگو با سطح قیمت‌­ها و نوسانات قیمت مسکن مرتبط است.

ادامه مطلب “گرایش به خرید خانه‌های کوچک‌تر در دوره‌های افزایش قیمت”

چگونه تحولات آینده بازار مسکن را با استفاده از نسبت اجاره به خرید پیش‌بینی کنیم؟

یکی از الگوهای تکرارشونده در بازارِ مسکن در تهران نوسانِ کمابیش منظم نسبت اجاره به خرید در یک دامنۀ معین است. بررسی اطلاعات مرکز آمار در مورد قیمت فصلی اجاره و خرید مسکن در تهران نشان می‌دهد این نسبت کم‌وبیش بین ۰٫۰۰۳۶ و ۰٫۰۰۵۶ تغییر می‌کند و دست کم در ۱۵ سال اخیر از این دو مقدار تجاوز نکرده است[۱].

ادامه مطلب “چگونه تحولات آینده بازار مسکن را با استفاده از نسبت اجاره به خرید پیش‌بینی کنیم؟”